100 Thieves се одлучија за драстични промени во тимот

100 Thieves

Фановите на 100 Thieves се сведоци на сериозна промена по неколкуте порази во низа на последниот турнир.

Веднаш по поразот од Team SoloMid, 100 Thieves најавија драстичен потег во списокот. Џанглерот Вилијам „Meteos“ Хартман и супортот  Вилијам „Stunt“ Чен ќе бидат цел на замена од страна на  Хуан „Contractz“ Гарсија и Филип „Poome“ Лавое-Гигуер.

Во понеделникот, 100 Thieves го потврдија заминувањето на Stunt од тимот. Организацијата исто така објасни дека сите опции се на маса за Meteos, вклучително и трансфер во друг тим. Според генералниот менаџер Кристофер „PapaSmithy“ Смит, тимот е подготвен да ротира со шестмина.

И покрај сигурноста на PapaSmithy, местото на Meteos во тимот може да не биде загарантирано по испадот што го имаше играчот на Твитер, во кој Meteos се чинеше дека ја доведува во прашање мудроста на овој потег и знаењето на службените лица на тимот.

Meteos deleted Tweet

Stunt e подготвен за промена на тимот во 2020 LCS летниот Split

Неколку часа по објавувањето,Stunt излезе со своја изјава во врска со потегот на списокот.

„Открив дека бев целосно надвор од тимот неколку часа по нашата загуба. Искрено, го очекував. Јас претходно сум бил на ова место, можев да ги видам знаците. Луѓето почнуваат да се однесуваат поинаку околу вас “, напиша Stunt.

100 Thieves ја завршија седмицата со само една победа во споредба со пет порази, и во моментов го делат осмото место заедно со Immortals. Овој резултат е далеку од оптимален за тим што ја заврши регуларната сезона на пролет на третото место. PapaSmithy објасни дека овие резултати го принудиле тимот да направи радикален потег во списокот на играчи.

Stunt не се согласува со времето на одлуката, изразувајќи дека тој сè уште смета дека тој и неговите соиграчи можат да ги свртат работите дури и кога нивниот настап опадна од квалитет.  Ова лето дефинитивно не започнавме таму каде што заминавме, но сепак имав целосна верба во нашата способност да се подобриме како тим и како индивидуи. Иако можам да ја разберам желбата за промена и признавам дека моето лошо играње беше поврзано со тоа, јас навистина верував дека ако заглавиме заедно, би можеле да направиме воскреснување во пласманот исто како што направивме во пролета , напиша Трент.

Иако во официјално видео  PapaSmithy рече дека работат на наоѓање на нов тим за Stunt, тој изјави дека тоа е непотребно и самиот тој ќе си најде нов тим.