7-те најдобри моменти од CS:GO сцената

CS:GO

Тешко е 2020 да ја претставиме како убава година. Иако годината започна со големи надежи и соништа како и секоја друга, светот наскоро се најде пред пандемија.

Со оглед на тоа што ЛАН настаните беа врв на конкурентската сцена на секоја игра, една година без нив се чувствуваше многу чудно за повеќето фанови. CS: GO беше можеби една од најзначајните титули каде што играчите ја хранеа енергијата на народот, а нивното отсуство ја спушти сцената во состојба што никогаш порано не сме ја доживеале.

Една од главните причини зошто настаните на CS: GO привлекуваат толку многу гледачи е тоа што играта е навистина интересна за гледање. Ова значи дека дури и лице кое никогаш не играло Counter-Strike сепак ќе може да сфати што се случува за време на партија на CS: GO. Ова привлекува масовни количини на обични гледачи, покрај тврдокорните обожаватели, со што се зголемува вкупниот број на гледачи.

Во чест на добрите времиња, составивме листа на 7 најдобри моменти од CS: GO сцената.

Na’Vi vs Team Vitality: Големото финале на IEM Beijing-Haidian 2020 Европа

Статистички гледано, секој круг на CS:GO е секогаш победлив за која било екипа. Секогаш ќе има можност да се свртат работите, но тоа не се случува премногу често кога сте во ситуација еден наспроти четири.


Peek-a-boo—GODSENT vs Mousesports: DreamHack Masters Ден 6

Ќе си речете дека еден играч не може да убие 4ца непријатели во рок од 30 секунди со пиштол. Ова видео ќе ви го докаже спротивното.


Na’Vi vs. Astralis: IEM Katowice 2020

Колку е важно да се запре спрејувањето, совет број еден што секој искусен играч на CS: GO ќе им го даде на почетниците.

Со оглед на тоа колку е вистина, секогаш ќе има моменти што ќе се потпишете и ќе се молите вашите шотови да бидат успешни. Ова ќе се случува почесто ако наидете на непријателски тим цел на едно место, како што се случи на Na’Vi против Astralis за време на IEM Katowice 2020 година.


You shall not pass—Team Vitality vs Fnatic: ESL One Road to Rio Major 2020

Да бидете сам против четири члена на непријателскиот тим е застрашувачка работа и само играчи со смирени раце можат потенцијално да излезат од ваква ситуација. Исто така, ќе имате шанса да го скриете и зачувате оружјето, но тоа нема да ве привлече во центарот на вниманието.


Трудете се додека не успеете—Evil Geniuses vs Swole Patrol: ESL Pro League North America

За време на 11-тата сезона на ESL Pro League North America, Evil Geniuses ја притиснаа екипата на Swole Patrol во ќош. Сè што требаше да сторат e успешно да ја дефјузнат бомбата. Погледнете како Brehze им покажа на своите со-играчи како се прави тоа.


Трпението е клучот—Cloud9 vs Orgless: Flashpoint Сезона 1

Пукањето кога гледате непријателски играч во CS: GO може да се смета како природен инстинкт. Иако нема ништо лошо во моментот на пукање, подобро е да погодите бидејќи секогаш може да има повеќе играчи наоколу. Постои и сценарио кога ги чувате куршумите и чекате да видите како ќе се одвиваат работите. Постои шанса да сте сведоци на ситуација која го вклучува целиот непријателски тим, што правите тогаш?


Дај некој нека го убие веќе—G2 vs. Team Vitality: BLAST Premier Spring 2020 Europe финале

Да се најдете во ситуација кога сте сами против целиот непријателски тим е една работа, но тоа е сосема друга приказна ако тие исто така знаат каде сте на мапата. Не само што ќе ви треба добар „еим“ да преживеете, туку исто така ќе треба брзо да размислите за да бидете сигурни дека сте подготвени за следниот непријател што ќе излезе на вашиот пат.