Излезе целосната агенда за League of Legends Worlds 2020

Words

Сите големи регионални натпреварувања во League of Legends завршуваат во следните неколку недели, а од ден на ден знаеме кои екипи ќе одат на одмори и кои екипи ќе продолжат да се борат годинава на најважниот турнир од сите: League of Legends World Championship

League of Legends Worlds 2020 confirmed: start date, location ...

Како што знаеме од неговото објавување за време на Worlds финалеto во 2019 година во Париз, Шангај беше избраното место за одржување на првенството, но оваа година сe можеше да се смени како резултат на пандемиската криза.

Како и да е, Riot Games ги објави своите намери да одат напред со плановите за Worlds, а откриени се повеќе детали за турнирот. На пример, веќе знаевме дека првите фази ќе започнат претстојните 25 септември и големото финале ќе се одржи во фудбалскиот стадион Пудонг на 31 октомври.

После неколку недели очекување, конечно го знаеме целиот и детален распоред за World Championship  2020 година.

Worlds  2020 година ќе трае 21 меч дена, со почеток на 25 септември, еве ги датумите и фази на турнирот:

Play-in фаза: од 25 до 30 септември.
Групна фаза од 1 коло: од 3 до 6 октомври.
Групна фаза 2 коло: од 8-ми до 11-ти октомври.
Четвртфинале: од 15 до 18 октомври.
Полуфинале: 24 и 25 октомври.
Финале: 31 октомври.

И покрај пандемијата со COVID-19 гледаноста на играта расте се повеќе

Според статистиките на Tencent, LPL постојано растела за време на пандемијата. Кинескиот турнир минатата година регистрираше повеќе од 20 милијарди гледачи во живо, број што не е ништо во споредба со прегледите регистрирани за нивната содржина во врска со настаните и турнирите во 2019 година, што достигнува 65 милијарди гледачи.

И покрај проблемите предизвикани од COVID-19 за време на Spring Split, ставовите на LPL стабилно се зголемија. Просечните дневни уникатни гледачи се зголемија за повеќе од 27% во споредба со минатогодишното Spring Split, додека гледачите во финалето се зголемија за повеќе од 42%.

Ова доведува до друга интересна статистика: прекуокеанските корисници што гледаат LPL 2020 преку преку платформите за стриминг во странство се зголемија за 200% во однос на минатата година, а најголем број на истовремени гледачи на интернет се зголеми за 140%.

Како што можеме да видиме, бројките се луди и многу добри вести за индустријата за придружба. Очигледно, сите овие зголемувања на статистиката имаат последица: според извештајот на Tencent sports, дури и за време на пандемијата, деловните приходи на LPL сепак доживеале пораст од над 20%.

Не можеме да замислиме како би било кога не би поминале низ пандемија, па ќе мора да видиме што ќе се случи следната година кога Светскиот шампионат во LoL ќе се врати во Кина. Јасно е дека кинеските тимови и организациите на еспорт повторно ќе регистрираат луди броеви.