Конечно претставен: Ова е PlayStation 5

Како дел од големата презентација, јапонскиот производител го претстави новиот PlayStation 5, како и насловите што гејмерите ќе можат да ги играат кога конзолата ќе стигне на пазарот.

Конечно го добивме – сега знаеме како изгледа PlayStation 5. Како дел од дигиталната презентација, Sony за прв пат ги претстави игрите што ќе ги играме на претстојниот PlayStation5, а на крајот на презентацијата ја претстави самата конзола. Да се потсетиме, Sony одлучи да го претстави PS5 епизодично, со надеж дека ќе привлече повеќе внимание кај јавноста. За среќа, чекањето заврши и сега конечно го имаме официјалниот изглед на петтата генерација PlayStation.

Конзола

PlayStation5 ќе се напојува со процесор AMD Zen 2 и графички чип базиран на архитектурата AMD RDNA 2. За побрзо вчитување на играта, Sony разви свое решение за SSD, како и голем број на нови игри чиј забавен свет сигурно ќе уживате. Конзолата треба да има 825 GB простор и брзина на читање од 5,5 GB / s, и ќе поддржува 8K и 4K графика на 120 Hz.

Исто така, Sony претстави две варијанти на уредот – првата што доаѓа со оптички погон и втората што е целосно дигитална, но само малку помала од „комплетното издание“. Сосема е сигурно дека верзијата без оптички читач ќе чини помалку, само никој не знае – колку.

Производителот исто така објави неколку додатоци за PS5 како дел од хардверот, како што е полначот за нови контролери, слушалките и далечинскиот управувач.

Колку ќе чини PS5?

Еден од најважните аспекти на PlayStation 5 останува скриена: Цената. Иако Сони не објави ништо во врска со ова, На интернет се шпекулира цената во опсег помеѓу 500 и 600 долари. Ние ќе ве информираме откако Sony официјално ќе ја објави цената.

Игри

Што подготви Sony за нас за крајот на оваа година во однос на игрите? По сите сметки, еден куп ексклузиви и неколку наслови што ќе излезат на сите попопуларни платформи.

За време на едночасовната презентација, Сони претстави преку дваесет наслови, од кои најмалку една третина се платформа или ексклузиви за одредено време. Очигледно, јапонскиот производител планира прво да привлече играчи со игри, а потоа само со хардверот на кој ќе работат овие игри.

На презентацијата беа презентирани следните наслови. Ние ги обележавме ексклузивите со болдирање на насловите.-Spider-Man: Miles Morales
-Gran Turismo
-Ratchet and Clank: Rift Apart
-Project Athia
-Stray
-Returnal
-Sackboy A Big Adventure-
-Destruction All Stars-
-Kena
-Goodbye Volcano High
-Oddworld Soulstorm
-Ghostwire: Tokyo
-The Far Shore
-Godfall
-Solar Ash
-Hitman 3
-Astro’s Playroom-
-Little Devil Inside
-NBA 2K21
-BugSnax
-Demon’s Souls (Remaster)
-Resident Evil VIII: Village
-Pragmata
-Horizon: Forbidden West-

Плејстејшн 5 е најавен за крајот на оваа година. Презентацијата можете да ја следите во целост овде или преку официјалниот канал на YouTube PlayStation.