LoL Worlds 2020 бележи над милијарда часови гледаност

Worlds

Додека екипите на професионалната League of Legends лига се подготвуваат за следната сезона на натпреварување, Riot реши да ни даде малку увид во еден од најголемите спортски настани во годината – League of Legends Worlds Championship.

Според последните извештаи, настанот постигна рекорден рејтинг со повеќе од милијарда часови прегледи. Покрај тоа, секој гледач гледал просечен стрим од 23,04 милиони минути.

Големото финале се смета за „најгледан турнир во League of Legends на сите времиња“, со врв од 45,95 милиони истовремени прегледи.

Со моменталната пандемија на корона вирус, повеќето турнири во еспорт се откажани, одложени или префрлени во онлајн формат. Сепак, Riot даде се од себе за да го одржи стандардот и се погрижи да ни го даде најдоброто можно искуство во League of Legends, на кое сите сме навикнати.

Worlds шампиони оваа година се Корејците DAMWON Gaming, кои во големото финале триумфираа над кинескиот тим Suning. Третото и четвртото место им припаднаа на екипите G2 Esport и Top Esport.

LoL Worlds Championship ќе се одржи во Кина и следната година, а има гласини дека град домаќин ќе биде Вухан. Се надеваме дека дотогаш глобалната состојба ќе се врати во нормала.