Marved потпиша за Valorant тимот на FaZe Clan

Faze clan

FaZe Clan откри денес дека 20-годишниот Џими „Marved“ Нгујен ќе се приклучи на Valorant тимот. Ова значи дека Marved се пензионирал од CS:GO, откако се натпреваруваше на полупрофесионално ниво во Северна Америка скоро пет години.

Најголемото достигнување на Marved во CS:GO е во 2016 година, кога заврши на второто место во ESEA Season 21: Premier Division – NA , откако во финалето изгуби од Tempo Storm. Марвед заработи 5000 долари од овој турнир. Оттогаш, Marved се натпреваруваше на полупрофесионално ниво, но не успеа да се пробие меѓу професионалците.

Сепак, Marved не е единствениот поранешен играч на CS:GO во тимот на Valorant на FaZe. Популарниот североамерикански Twitch стримer и поранешен CS:GO играч JasonR е капитен на составот заедно со поранешните играчи од Overwatch, ZachaREEE and Corey.

Тимот сеуште е во потрага по петиот играч за нивниот список.