Microsoft: Очекувајте недостиг на Xbox Series X | S да продолжи и после летото

Xbox

Microsoft им порача на обожавателите да очекуваат тековниот недостиг на Xbox Series X | S да продолжи и во текот на летото. Шефот на Microsoft за односи со инвеститори, Мајк Спенсер, изјави во интервју за The New York Times  дека очекува снабдувањето да биде ограничено барем до јуни, објави NYT.

Ова не е големо изненадување, бидејќи директорот на Microsoft Ејми Худ неодамна исто така дискутираше за тоа како верува дека побарувачката ќе продолжи да го надминува снабдувањето за конзолите од следната генерација за некое време.

И покрај недостигот, Microsoft неодамна објави 5 милијарди долари тримесечен приход за својата Xbox девизија, што претставува нов историски рекорд во квартални приходи. Спенсер потврди дека Microsoft ја продал секоја нова единица Xbox што компанијата може да ја направи за време на четвртото лансирање на системот, и ова помогна да се зголеми продажбата на хардвер на Xbox за неверојатни 86% за периодот.

Неодамна, извршниот директор на AMD, Лиза Су – чија компанија обезбедува хардвер за следната генерација на Xbox, како и PlayStation 5 – неодамна изјави дека недостигот на снабдување за игри конзоли, работни процесори и графички процесори најверојатно ќе продолжи до втората половина на 2021. Ова се совпаѓа со извјата на Спенсер исто така.

Друг вработен во Microsoft со презиме Спенсер, шефот на Xbox, Фил Спенсер, изјави дека разговарал директно со Су за да ја процени ситуацијата и да се обиде да добие поголема понуда што е можно поскоро.

“Навистина зависи само од физиката и инженерството. Ние не ги задржуваме”, рече Спенсер. “Ги градиме што е можно побрзо. Ги имаме сите продукциски линии спремни. Бев на телефон минатата недела со Лиса Су во AMD [прашувајќи],” Како можеме да добиеме повеќе? Како да добиеме повеќе? ” Значи, тоа е нешто на што постојано работиме, но не сме само ние.