Најбогатите играчи во сите еспорт натпреварувања

Esport

Еспортот станува сè попопуларен и привлечен феномен. Бидејќи се повеќе пари влегуваат во индустријата, родителите стануваат помалку скептични, а нивните деца, големи eспортски играчи, доаѓаат дома со полни џебови. Репутацијата на игри како „тотално губење време“ полека згаснува, а кариерата и заработката и на ветераните и на ѕвездите не престануваат да растат. Имајќи го тоа предвид, решивме да ги разгледаме најуспешните играчи кои зачекорија во светот на спортот. Сепак, се определивме за 5 eспортисти од 5 различни игри, бидејќи во спротивно целиот список ќе го сочинуваа играчи од Dota 2.

5. Crimsix

На петтото место се најде Американецот Иан Crimsix Портер, најуспешниот играч на Call of Duty на планетата. Во текот на целата своја кариера тој играше за некои од најпознатите и најголемите американски еспортски организации, како што се compLexity Gaming, Evil Geniuses и OpTic Gaming. Во моментов е член на тимот на Dallas Empire.

Кримикс во моментов е 76-ти на списокот на најбогати eспортисти. Со околу 150 турнири, Иан може да се пофали со заработка од 1.158.159,47 долари.

4. Faker

Продолжуваме кон познатата игра на Riot League of Legends и корејската sвезда Ли Faker Санг-хиока, која сè уште важи за највештиот играч во историјата на спортската сцена LoL. Можеби не најде голем успех во изминатите неколку години, но тој е еден играч кој, покрај големиот број турнири, успеа дури три пати да го освои шампионскиот шампионат во League of Legends. Тој игра за тимот на Т1 од 2013 година.

Тој во моментов е 67. на листата најбогати спортисти, со заработка од околу 1.257.615,87 американски долари.

3. Dupreeh

Време е за еден од најстарите спортови – Counter Strike. Данецот Питер dupreeh Расмусен ја изгради својата исклучително успешна кариера со тимот на CS:GO Astralis. Тој го започна својот пат кон славата уште во 2012 година, кога веќе воспостави репутација како еден од највештите играчи на жанрот стрелец од прво лице.

Неговите резултати со Astralis се навистина феноменални – тој го освои скоро секој Major турнир од 2017 година со тимот. Неговата вкупна заработка сега достигнува 1.797.822,74 долари.

2. Bugha

На второто место се најде sвездата на најмладата франшиза на оваа листа, која целосно го потресе светот на игрите. Играта секако е battle royale сензација  Fortnite, а играчот е Кајл Bugha Гирсдорф. Неговото најголемо достигнување е триумфот на финалето на Светскиот куп Форнит 2019 – соло турнир, каде што успеа да освои дури 3.000.000 долари.

Буга во моментов е 12-ти на листата на најбогати еспортисти, а неговата вкупна заработка достигнува бројка од 3.153.561,72 долари.

1. N0tail

Ако ги земеме предвид наградните фондови на меѓународниот шампионат Dota 2 (оваа година достигна 40.018.195 американски долари), не е големо изненадување што на првото место се најде некој како Јохан N0tail Сандстајн. Не само што се натпреваруваше на над 120 турнири, туку дури и успеа да го освои Светскиот меѓународен шампионат двапати со својот тим OG. Сите овие неверојатни достигнувања му донеле заработка од околу 6.944.322,80 американски долари.

Ако ја погледнеме исклучиво неговата заработка, би можело да се каже дека N0tail е најуспешниот играч во историјата на eспортот.