Ова се Game Awards номинациите за најдобра игра на годината

Game Awards

Откриени се номинациите за најгламурозната награда меѓу видеоигрите, Game Awards. Главните фаворити се наоѓаат на листата, а големи изненадувања речиси и нема.

The Game Awards е најголемата церемонија за доделување на награди во светот на видеоигрите. Годинешното издание ќе се одржи следниот месец, попрецизно на 10 декември, а од вчера се познати кандидатите во сите категории и веќе започна гласањето. Победниците ќе бидат избирани од жири составено од новинари (90% од гласовите) и играчите (10% од гласовите). Гласањето можете да го направите на официјалната страница на споменатиот настан.

Листата на номинирани ја предводи The Last Of Us 2, кој собра вкупно 10 номинации, а веднаш зад ексклузивата на Sony се наоѓа друга ексклузива на Sony – Ghost of Tsushima која собра седум номинации. Освен споменатите игри, за главната награда за игра на годината се номинирани уште Animal Crossing: New Horizons, Doom Eternal и Final Fantasy Vii Remake.

Од игрите кои неочекувано изостанаа од листата се Ori and the Will of the Wisps за игра на годината, додека Microsoft Flight Simulator доби само една номинација. Од останатите звучни наслови без номинација останаа Call of Duty: Black Ops Cold War, Mafia: Definitive Edition и Demon’s Souls.

Критериумот на номинации за Game Awards и овој пат беше прилично флексибилен, па на листата на номинирани се најдоа и две години стари игри како Among Us, а Fortnite трета година по ред добива повеќе номинации од повеќето нови игри.

Целосната листа на номинации за The Game Awards следува во прилог:

Game of The Year

Animal Crossing: New Horizons
Doom Eternal
Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
Hades
The Last of Us Part II

Best Action Game

Doom Eternal
Final Fantasy VII Remake
Nioh 2
Half-Life: Alyx
Streets of Rage 4

Best Action/Adventure Game

Assassin’s Creed Valhalla
Ghost of Tsushima
Spider-Man: Miles Morales
Ori and the Will of the Wisps
Star Wars Jedi: Fallen Order
The Last of Us Part II

Best Role Playing Game

Final Fantasy VII Remake
Genshin Impact
Persona 5 Royal
Wasteland 3
Yakuza: Like A Dragon

Best Fighting

GranBlue Fantasy: Versus
Mortal Kombat 11 Ultimate
Street Fighter V: Champion Edition
One Punch Man: A Hero Nobody Knows
Under Night In-Birth Exe: Late[CL-R]

Best Family

Animal Crossing: New Horizons
Crash Bandicoot 4: It’s About Time
Fall Guys: Ultimate Knockout
Mario Kart Live: Home Circuit
Minecraft Dungeons
Paper Mario: The Origami King

Best Game Direction

Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
Hades
Half-Life: Alyx
The Last of Us Part II

Best Narrative

13 Sentinels: Aegis Rim
Ghost of Tsushima
Final Fantasy VII Remake
Hades
The Last of Us Part II

Best Art Direction

Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
Hades
Ori and the Will of the Wisps
The Last of Us Part II

Best Score/Music

Doom Eternal
Final Fantasy VII Remake
Ori and the Will of the Wisps
Hades
The Last of Us Part II

Best Audio Design

Doom Eternal
Half-Life: Alyx
Ghost of Tsushima
Resident Evil 3
The Last of Us Part II

Best Performance

Ashley Johnson – Ellie, The Last of Us Part 2
Laura Bailey – Abby, The Last of Us Part 2
Daisuke Tsuji – Jin, Ghost of Tsushima
Logan Cunningham – Hades, Hades
Nadji Jeterm – Miles Morales, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Games for Impact

If Found…
Kentucky Route Zero: TV Edition
Spiritfarer
Tell Me Why
Through Darkest of Times

Best Ongoing Game

Apex Legends
Destiny 2
Call of Duty: Warzone
Fortnite
No Man’s Sky

Best Indie Game

Carrion
Fall Guys: Ultimate Knockout
Hades
Spelunky 2
Spiritfarer

Best Debut Game

Carrion
Mortal Shell
Raji: An Acient Epic
Roki
Phasmophobia

Best Mobile Game

Among Us
Call of Duty Mobile
Genshin Impact
Legends of Runeterra
Pokemon Cafe Mix

Best Community Support

Apex Legends
Destiny 2
Fall Guys: Ultimate Knockout
Fortnite
No Man’s Sky
Valorant

Best VR/AR Game

Dreams
Half-Life: Alyx
Marvel’s Iron Man VR
Star Wars: Squadrons
The Walking Dead: Saints & Sinners

Innovation in Accessibility

Assassin’s Creed Valhalla
Grounded
Hyperdot
The Last of Us Part 2
Watch Dogs Legion

Best Sim/Strategy Game

Crusader Kings 3
Desperados 3
Gears Tactics
Microsoft Flight Simulator
XCOM: Chimera Squad

Best Sports/Racing Game

Dirt 5
F1 2020
FIFA 21
NBA 2K21
Tony Hawk’s Pro Skater 1+2

Best Multiplayer Game

Animal Crossing: New Horizons
Among Us
Call of Duty: Warzone
Fall Guys: Ultimate Knockout
Valorant

Content Creator of the Year

Alanah Pearce
Jay Ann Lopez
Nickmercs
Timthetatman
Valkyrae

Best Esports Athlete

Ian “Crimsix” Porter
Heo “Showmaker” Su
Kim “Canyon” Geon-Bu
Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro
Matthieu “Zywoo” Herbaut

Best Esports Coach

Danny “Zonic” Sorensen
Dae-Hee “Crusty” Park
Fabian “Grabbz” Lohmann
Lee “Zefa” Jae-Min
Raymond “Rambo” Lussier

Best Esports Event

Blast Premier: Spring 2020 European Finals
Call of Duty League Championship 2020
IEM Katowice 2020
League of Legends World Championship 2020
Overwatch League Grand Finals 2020

Best Esports Game

Call of Duty: Modern Warfare
Counter-Strike: Global Offensive
Fortnite
League of Legends
Valorant

Best Esports Host

Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
Eefje “Sjokz” Depoortere
James “Dash” Patterson
Jorien “Sheever” Van der Heijden

Best Esports Team

Damwon Gaming
Dallas Empire
G2 Esports
San Francisco Shock
Team Secret.