Сите игри со потврдени датуми за 2021 година за PS5, PS4, PC, Xbox Series X/S, Switch

2021

2020 си замина, а со тоа започнува и нова возбудлива година за видео игрите. Во споредба со претходната година, 2021 полека се подготвува да биде уште поинтересна, со оглед на тоа дека Sony и Microsoft – со своите успешни лансирања веќе зад себе – без дилеми ќе направат се за да ги покажат своите next-gen конзоли во вистинско светло со што е можно подобри игри. Игрите се темелот за успехот на една конзола, па квалитетот кој ќе биде понуден оваа година ќе биде клучот во „војната на конзолите“. Не треба да се заборави ниту Nintendo, легендарната компанија ќе има многу предизвици оваа 2021 година, пред се за да го задржи моментумот на својот успех.

За среќа, постои навистина ветувачки календар пред нас во првите шест месеци од 2021 година, кој многу веројатно ќе биде проширен со возбудливи нови игри, откако ќе добиеме потврди од девелоперите и издавачите околу тоа што ни пристигнува. Ковид-19 пандемијата продолжува да биде предизвик за гејминг индустријата, но сепак нема да недостасуваат одлични нови игри кои ќе ги добиеме во 2021.

Во прилог следуваат датумите на лансирање за најголемите игри во 2021 година, а тука се наслови како Halo Infinite, Hitman 3, Ratchet & Clank: Rift Apart, Persona 5: Strikers и многу други. Нормално, не ја објавивме секоја можна игра, но тука се оние најважните. Најдолу ќе најдете табела на која се наоѓаат други масивни игри, кои ќе пристигнат во 2021, но се уште немаат точен датум на лансирање.

Па да почнеме…

Јануари

Датум на објавување Игра Платформа
8 Јануари Iris.Fall PS4, Xbox One, Switch
12 Јануари Five Nights at Freddy’s: Core Collection PS4, Xbox One, Switch
14 Јануари MXGP 2020 PS4, Xbox One, Switch, PC, Stadia
Scott Pilgrim vs. the World: The Game – Complete Edition PS4, Xbox One, PC, Switch
20 Јануари Hitman 3 PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, Stadia
21 Јануари Ride 4 PS5, Xbox Series X|S
22 Јануари Bladed Fury PS4, Xbox One, Switch
26 Јануари Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy PS5, PS4, Switch, PC
Cyber Shadow PS5, PS4, Switch, PC
28 Јануари The Medium Xbox Series X|S, PC
The Yakuza Remastered Collection Xbox One, PC
29 Јануари Gods Will Fall PS4, Xbox One, Switch, PC, Stadia

Февруари

Датум Игра Платформа
2 Февруари Outriders PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Ys IX: Monstrum Nox PS4
4 Февруари Werewolf: The Apocalypse – Earthblood PS5, PS4, Xbox Series X|S, PC
5 Февруари Nioh Remastered – The Complete Edition PS5
Nioh 2 Remastered – The Complete Edition PS5
11 Февруари Little Nightmares 2 PS4, Xbox One, Switch
12 Февруари Super Mario 3D World + Bowser’s Fury Switch
18 Февруари The 25th Ward: The Silver Case Switch
The Silver Case Switch
23 Февруари Persona 5 Strikers PS4, Switch, PC
25 Февруари Ghosts ‘n Goblins: Resurrection Switch
26 Февруари Bravely Default 2 Switch

Март

Датум Игра Платформа
2 Март Harvest Moon: One World PS4, Switch
Yakuza: Like a Dragon PS5
4 Март Sea of Solitude: Director’s Cut Switch
7 Март Disgaea 6: Defiance of Destiny PS5
16 Март Samurai Shodown Xbox Series X
18 Март Prince of Persia: The Sands of Time Remake PS4, Xbox One, PC
19 Март Returnal PS5
23 Март Story of Seasons: Pioneers of Olive Town Switch
25 Март Yakuza 6: The Song of Life Xbox One, PC
26 Март Balan Wonderworld PS5, PS4, Xbox Series X|S, Switch, PC
It Takes Two PS5, PS4, Xbox Series X|S, Switch, PC
Monster Hunter Rise Switch
Terminator: Resistance Enhanced PS5
Март (без точен ден) Disco Elysium: The Final Cut PS5, PS4, PC, Stadia

Април

Датум Игра Платформа
1 Април Outriders PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One, PC
9 Април Guilty Gear Strive PS5, PS4, PC
18 Април The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel IV Switch
22 Април Humankind PC, Stadia
23 Април Nier Replicant ver.1.22474487139… PS4, Xbox One, PC
30 Април New Pokémon Snap Switch

Мај

Датум Игра Платформа
10 Мај Hood: Outlaws & Legends PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
20 Мај Rune Factory 5 Switch
21 Мај Deathloop PS5, PC

Јуни

Датум Игра Платформа
22 Јуни Back 4 Blood PS5, PS4, Xbox Series X|S, PC

Октомври

Датум Игра Платформа
Октомври (без точен ден) Ghostwire: Tokyo PS5, PC
Stray PS5, PC

Големи игри потврдени за 2021 година

Игра Платформа
12 Minutes Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Apex Legends Switch
Aragami 2 PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Axiom Verge 2 Switch
Braid: Anniversary Edition PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch, PC
Chivalry 2 PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Chorus PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, Stadia
Clockwork Aquario PS4, Switch
Control: Ultimate Edition PS5, Xbox Series X|S
Cris Tales PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch, PC, Stadia
CrossfireX Xbox Series X|S, Xbox One
Cyberpunk 2077 PS5, Xbox Series X|S
The Dark Pictures Anthology: House of Ashes PS5, PS5, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Digimon Survive PS4, Xbox One, Switch, PC
Dirt 5 Stadia
Disco Elysium: The Final Cut Xbox Series X|S, Xbox One, Switch
Disgaea 6: Defiance of Destiny Switch
Doctor Who: The Edge of Reality PS4, Xbox One, Switch, PC
Dynasty Warriors 9: Empires PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch, PC
Elden Ring PS4, Xbox One, PC
Evil Dead: The Game PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch, PC
Evil Genius 2: World Domination PC
Far Cry 6 PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC, Stadia
Five Nights at Freddy’s: Security Breach PS5, PS4, PC
Ghostrunner PS5, Xbox Series X|S
New God of War Sequel PS5
Gotham Knights PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Goodbye Volcano High PS5, PS4, PC
The Good Life PS4, Xbox One, Switch, PC
Grand Theft Auto V PS5, Xbox Series X|S
Gran Turismo 7 PS5
Griftlands PC, Switch
The Gunk Xbox Series X|S, PC
Halo Infinite Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Horizon Forbidden West PS5, PS4
Jett: The Far Shore PS5, PS4, PC
Kena: Bridge of Spirits PS5, PS4, PC
Little Nightmares 2 PS5, Xbox Series X|S
The Lord of the Rings: Gollum PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch, PC
Marvel’s Avengers PS5, Xbox Series X|S
Mass Effect: Legendary Edition PS4, Xbox One, PC
MechWarrior 5: Mercenaries Xbox Series X|S, Xbox One
Metro Exodus PS5, Xbox Series X|S
Microsoft Flight Simulator Xbox Series X|S
Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin Switch
NEO: The World Ends with You PS4, Switch
No More Heroes III Switch
Oddworld: Soulstorm PS5, PS4, PC
Overwatch 2 PS4, Xbox One, Switch, PC
Psychonauts 2 PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Puyo Puyo Tetris 2 PC
Ratchet & Clank: Rift Apart PS5
Resident Evil Village PS5, Xbox Series X|S, PC
Ruined King: A League of Legends Story PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Sable Xbox Series X|S, PC
SaGa Frontier Remastered PS4, Switch, PC
Sam & Max: This Time It’s Virtual PC
Serious Sam 4 PS4, Xbox One
Scarlet Nexus PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Shadow Man Remastered PS4, Xbox One, Switch, PC
Shadow Warrior 3 PC
Sherlock Holmes: Chapter One PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Shin Megami Tensei III: Nocturne HD Remaster PS4, Switch
Shin Megami Tensei V Switch
Skatebird Xbox One, Switch, PC
Solar Ash PS5
Spelunky Switch
Spelunky 2 Switch
S.T.A.L.K.E.R. 2 Xbox Series X|S, PC
Temtem PS5, Xbox Series X|S, Switch
Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine PS4, Xbox One, PC
Unknown 9: Awakening PS5, Xbox Series X|S, PC
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, PC
Warhammer 40,000: Darktide Xbox Series X|S, PC
The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition PS5, Xbox Series X|S
Windjammers 2 Switch, PC, Stadia
Wonder Boy: Asha in Monster World PS4, Switch, PC