Следната игра на познатиот Kojima може да биде Xbox ексклузива

Kojima
LOS ANGELES, CALIFORNIA - DECEMBER 12: Hideo Kojima attends The Game Awards 2019 at Microsoft Theater on December 12, 2019 in Los Angeles, California. (Photo by JC Olivera/Getty Images)

Деновиве се случуваат навистина чудни работи на гејмерската сцена, така што апсолутно ништо не може да не изненади повеќе – дури ниту тоа дека следната игра на Kojima може да биде ексклузивна за Xbox.

Веста за потенцијалната соработка помеѓу Hide Kojima и Microsoft доаѓа од Џеф Груб, репортер на Venture Beat и добро познат инсајдер, кој проговори за вчерашните гласини дека свежо претставениот ексклузивен PS5, хорор за преживување, може да биде следната играна Kojima.

Имено, откако на одреден начин ги негираше ваквите гласини, тој откри дека од сигурни извори слушнал дека Фил Спенсер и Xbox дивизијата вложиле многу напори да го убедат Kojima на можно ексклузивно партнерство, што би резултирало во друга ексклузива за Xbox, но исто така, друга можност за Microsoft да се обиде да се пробие на јапонскиот пазар, каде што Xbox воопшто не е многу успешен.

Груб тврди дека нема информации дали оваа зделка е финализирана, но тој инсистира на тоа дека станува збор за нешто многу поголемо од само гласина. Не е тајна дека Kojima и Kojima Productions веќе некое време работат на нова игра, па сигурно ќе биде интересно да се види дали Kojima-san ќе го смени таборот токму така по долга врска со Сони. Кој знае, можеби вчерашната изјава на новинарот Џез Корден се однесува на партнерството помеѓу Мајкрософт и Kojima?