Српската игра Going Medieval цела недела беше најпродавана на Steam

Going Medieval

Новосадскиот тим Foxy Voxel може да се пофали дека минатата недела на Steam ја имаа најпродаваната игра.

Минатата недела пишувавме за играта Going Medieval, која беше лансирана во раната фаза на пристап на Steam и забележа подобар резултат од далеку попромовираните игри лансирани во исто време. Беше особено интересно за нас бидејќи играта доаѓа од Србија, но беше под знак прашалник колку долго Going Medieval ќе остане на врвот на најпродаваните нови титули.

Going Medieval Announced for Late 2020 - mxdwn Games

Одговорот е – скоро цела недела. Steam го објави списокот на најпродавани производи за последните седум дена, од 31 мај до 7 јуни, и тука српскиот Going Medieval го зазеде првото место – пред GTA 5, Mass Effect Legendary Edition и други. Не се познати прецизни статистички податоци за тоа колку копии на играта биле продадени или колку заработил тимот за развој на Foxy Voxelл, но резултатот сепак е за пофалба со оглед на тоа што се работи за инди-проект од стратешки жанр.

Еве како изгледаше најпродаваната листа на Steam за последните седум дена:

  1. Going Medieval
  2. ARK: Genesis Season Pass
  3. Sea of Thieves
  4. Necromunda: Hired Gun
  5. Ark: Survival Evolved
  6. Valve Index VR Kit
  7. Gran Theft Auto 5
  8. Mass Effect Legendary Edition
  9. Battlefield V
  10. No Man’s Sky

Оваа недела има нова најпродавана игра – повторно тоа е Ark: Survivor Evolution. Постојат две причини: првата – играта е со попуст од 80%, а втората: само минатиот викенд се појави последнота експанзија на Genesis Part 2 со нови мисии и светови.